Helena Aro har jobbat länge med inredning som stylist och bloggare – men hur ser det egentligen ut hemma hos henne själv? I bildspelet här nedanför kan du se hennes egna snapshots från hemmet på Värmdö. Helena älskar att blanda nytt och gammalt, och överallt finns spår från alla hennes loppisturer.
– Nu har jag dock haft loppisförbud i ett år, måste först hinna rensa ut innan jag kan plocka in mer prylar, säger Helena Aro.
Små askar hör till Helenas favoriter i hemmet, liksom färska blommor – som hon säger sig vara besatt av.
– Jag försöker alltid ha blommor i köket och vardagsrummet, och helst en liten kvist i badrummet också, säger Helena.
LÄS MER: Se fler kändishem här!
Det här är Helena:
Namn: Helena Aro. Ålder: 41. Bor: Med man, två barn och två katter på Värmdö, i en ombyggd sommarstuga med Stockholms vackra skärgård alldeles runt knuten. Sån är jag: ”En kreativ själ som brinner för inredning och inspireras av allt runt omkring mig. Jag renoverar konstant, pysslar, målar och fotograferar. Min familj får stå ut med mina bohemiska drag och plötsliga infall att göra om hemma. Jag älskar det kravlösa, spontana och personliga inom inredning och avskyr framkrystade och tokstylade hem.” I mitt hem: ”Min stil och smak har verkligen förändrats det senaste året. Jag har tröttnat på slit-och-släng-mentaliteten och färdigslitna massproduktioner med överpriser. Jag strävar efter enkelhet med kvalité. Men jag blandar gärna nytt och gammalt och försöker inreda mitt hem med värme, glädje och en personlig touch
– Överallt i köket finns spår från alla mina loppisturer. Plåtskyltar, bokstäver, zinkbyttor och skålar står högt och lågt. Nu har jag dock haft loppisförbud i ett år, måste först rensa ut innan jag kan plocka in mer prylar!
– Jag älskar att blanda nytt och gammalt. Klockan har jag köpt på loppis, liksom lampan för 20 kr som jag målat svart och lampskärmen är bara vanligt veckat vitt papper. Kuddarna är från Ikea och en av mina absoluta favoritnätbutiker, Inreda.com.
– Vårt lilla badrum och tvättstuga på övervåningen går helt i liggande Newportpanel. Gillar skarpt känslan av sommarstuga. Den turkosgröna spegeln är köpt på butiken Turquoise inne i Stockholm. Plåtskylten är köpt i London, och tidningsstället är köpt på Denny’s Home på Värmdö.
– För nästan ett år sedan köpte jag två kattbröder från katthemmet Tasseland på Värmdö. Åh vad jag älskar dem, de livar upp och förgyller hela huset med sin charmiga uppsyn. Många roliga bilder på Instagram blir det!
Jag har en liten hemlig fetisch för små askar och boxar. Älskar denna opalgröna med trollslända på som jag precis köpt från Oscar & Clothilde.
– Jag är lyckligt gift med en man som helt regerar i köket. Han lagar all mat, städar och diskar, medan jag sköter resten av huset. När jag är ensam med barnen då blir det gärna gröt, fil, tacos, blodpudding, lax i ugn eller korv stroganoff. Mer kulinariskt bevandrad än så är jag inte!
– Jag är helt besatt av färska blommor. Alla mår bra av blommor. Jag försöker alltid ha blommor i köket och vardagsrummet och helst en liten kvist i badrummet också.
– Tavelhyllor har jag lite överallt. Perfekt att byta ut böcker, tavlor och accessoarer på, utan att behöva spika i väggen. Den svarta rottingstolen är en storfavorit, köpt på Ikea och kuddarna från Åhléns. Vasen i bambu är ett reafynd på EM.
– Svart, vitt och ljusblått är en av mina favoritkombinationer av färger. Den ljusblå färgen på väggarna är Alcros Syre och gör att rummet ser stort och luftigt ut. Planscherna på väggen är köpta på Moderna Museet, lampan är från Ikea och målad med griffelfärg för att få en matt, lite ruff yta. Den lilla köksön pryds ofta med säsongens blommor.
